x
f
x
f
f
f
f

Idas Passions

Sallam çokollatë

Sallam çokollata është një ëmbëlsirë shumë e këndshme, e pelqyer nga të vegjël e të rritur.

Ndërkohë që receta klasike është pak më e vështirë dhe përmban edhe vezë, unë po ju sjell një version shumë të thjeshtë të cilin e përgatisni vetëm në 10 minuta!

Përbërësit:

  • 200 gr çokollatë për ëmbëlsira
  • 400 ml qumësht i ëmbël i kondesuar
  • 200 gr gjalpë
  • 400 gr biskota
  • 2 lugë kakao
  • Pak vanilje
  • 100 gr lajthi
Fillimisht ngrohim gjalpin me kakaon, qumështin e kondesuar dhe çokollatën për ëmbëlsira. I heqim nga zjarri dhe i lëmë të ftohen. Biskotat i thërrmojmë në një tas dhe i shtojmë tek miksi që shkrimë. Shtojmë edhe lajthitë. Masën e vendosim në një qese celefoni dhe e rrotullojmë duke i dhënë formën e sallamit.
E vendosim në frigorifer për 4 orë. E nxjerrim, e presim në feta dhe e servirim!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No connected account.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.