Brownies me çokollatë

Është hera e parë që bëj brownies, sepse nuk jam shumë e dhënë pas ëmbëlsirave, por mund t'ju them me plot gojën që u zhduk me pirun brenda 5 minutave e gjitha. Imagjinoni dy persona rrotull pjatancës me 2 pirunj, kush të hante më...

Krostatë me reçel kumbulle

Para disa ditësh në instagramin e një mikes time, pashë një krostatë shumë të thjeshtë dhe shumë të bukur. E ruajta recetën dhe sot si ditë e djelë vendosa ta gatuaj. Nuk është se i kam shumë qejf ëmbëlsirat, dhe nuk i bëj shpesh,...

Shporta shumëngjyrëshe

Këtë recetë e kam realizuar 6 vjet përpara dhe prej atëherë nuk i kam ndarë nga tavolinat festive. Janë shumë të thjeshta në gatim dhe shumë të shijshme. Petat e byrekut nuk i kam përgatitur vet, por i kam marrë të gatshme që të...

Kafshatat e ëmbla të vjeshtës

Kjo recetë tamam emrin do ta kishte byreçka me kungull vjeshtak, por duke qënë se dolën të mrekullueshëm, i quajta "sweet bites/kafshata të ëmbla". Po mundohem ta shfrytëzoj sa më shumë kungullin e vjeshtës duke qënë se e kanë tani stinën, dhe përdite pothuajse kthehem...

Pandispanja më e shijshme!

Për të pregatitur një pandispanjë të butë dhe të shkrifët ju nevojiten: Përbërësit 5 vezë 1,5 gota sheqer 1 gotë të çajit nisheste gruri 1 gotë miell gjysmë gote ujëtë vakët 1 Pluhur pjekje 1 vanilje Hapat Vezët dhe sheqerin i derdhni në një enë dhe i përzieni me mikser rreth 7-8 minuta. Pastaj ia shtoni përbërësit e tjerë dhe e...

Biskota me qumësht Panda. Ju duhen vetëm tri përbërës dhe 5 minuta kohë!

Ju duhen vetëm tri përbërës dhe 5 minuta kohë, për përgatitjen e këtyre biskotave fantastike! Hidhini një sy recetës më poshtë. Me siguri fëmijët tuaj do i adhurojnë. Përbërësit: 500 gram miell fryrës 250 gram margarinë 1 kuti qumësht Panda Përgatitja: Hidhni margarinën në një tigan dhe vendoseni ...

Gurabija me çaj

 Përbërësit 150 gr gjalpë 2 vezë 1 gotë sheqer pluhur gjysme gote çokollatë 1 lugë ujë gjysme gote arra 1 vanilje 1 lugë të çajit Pluhur pjekje 3 gota miell Hapat 1 Gjalpin e shkrimë në një tigan, pastaj e derdhim tek një enë e thellë dhe aty ia shtojmë sheqer pluhurin. 2...

Receta e dites